Anasayfa Pc Donanım Silinen dosyalar nasıl geri yüklenir?
Silinen dosyalar nasıl geri yüklenir? PDF Yazdır
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 13
ZayıfEn iyi 
Pc - Donanım
eralp tarafından yazıldı.   
Perşembe, 17 Şubat 2011 05:38

Neredeyse bütün bilgilerimiz bilgisayarlarımızda kayıtlı dersem yanlış olmaz. Artık fotoğraflarınız, fotoğraf albümlerinde değil de bilgisayarlarımızdaki klasörlerde, müzikler plaklarda ve CD'lerde değil de yine bilgisayarlarımızda dosya olarak saklıyoruz. Ders notları, makaleler, projeler, iş dökümanlarınız gibi bir çok hayati bilgiler hep bilgisayarlarımızda.

Peki bu çok önemli bilgiler yanlışlıkla silinirse ? 

Esasında dosyaları sildiğinizde tam olarak hard disk'inizden silinmez. Üzerine bir dosya yazılmadığı sürece hard disk'te kalmaya devam ederler. Veri kurtarma programları da üzerine veri yazılmamış alanlardaki silinen dosyaları size geri getirirler.

Dosyalarınızı kurtarmak için bir sürü program mevcut. Biz Easy Recovery adlı kolay arayüzlü programı tercih ettik. Masaüstünden silmiş olduğum, GTX 570 adlı klasör ve içindeki 2.jpg uzantılı resmini geri getirmeyi planlıyoruz. Bakalım bize lazım bu resmi geri getirebilecekmiyiz ? Adım adım başlayalım.

Programı açtık ve ilk başta sağdaki menüden yapmak istediklerinizi seçiyorsunuz.

Silinen bir dosyayı kurtarmak istiyoruz bu yüzden Data Recovery'i seçiyoruz. Diğer seçeneklerden de bahsedelim, Disk Diagnostics sekmesi ile diskinizdeki hataları tespit ettirebilirsiniz. File repair ile sorun olan Word dökümanları, zip dosyaları gibi dosyalarınızı tamir edebiliyorsunuz. Email Repair ise sorun çıkan Outlook kayıtlarını onarmaya yarıyor.
 
 
Data Recovery'i seçip devam ettiğimizde, dosya kurtarma için seçenekler karşımıza çıkıyor. Silinen dosyaları kurtarmak için Deleted Recovery'i seçiyoruz. Yanlışlıkla format atarsanız eğer, formattan önceki bilgilere erişmek için Format Recovery seçmeniz gerekiyor.
 
Biz Deleted Recovery'i seçip devam ediyoruz.
 
Bilgisayarımızda 2 bölüm var ve silinen dosyamız masaüstünde olduğundan C diskini seçiyoruz. Çünkü masaüstü kayıtları sistemin kurulu olduğu alanda saklanır. Sağ alt kısımda özellikle aratmak istediğiniz dosya varsa yazabilirsiniz ama biz tüm dosyalar içinden aradığımızı bulmayı tercih ettik.

Seçimlerimizi yapıp next diyoruz.
 
 
My Drive altında arama sırasında çıkan, geri döndürülebilecek dosyalar sıralanıyor. Biz geri dönüşüm kutusuna yollayıp ordan sildiğimiz için Recycle Bin içindeki dosyalarda arayıyoruz.
 
Klasör isimleri eskisi gibi değil malesef. Değişik kodlarla adlandırılıyor. Bulunan klasörlere  tek tek baktık ve $RW6HJNF altında aradığımız GTX 570 klasörünü ve onun altındaki kartın görünümü klasörünü bulduk.

Bu klasörlerde bulunan resimleri eskisi gibi bize sıraladı. Biz 2.jpg adlı resmi kurtarmak istiyorduk, onu işaretliyoruz. Hepsini komple seçip geri getirebiirsiniz de.
 
 

Kurtarılan dosyaları, nereye kaydetmek istediğinizi seçeceğiniz alan karşımıza çıkıyor. Browse diyoruz ve istediğimiz alanı seçiyoruz. Ama okuyucularımıza ufak bir tavsiye, kurtardığınız disk ile aynı yere çıkarmayın. Yani C bölümünden dosya kurtarıyorsanız, D bölümünde bir kayıt alanı seçmeniz daha sağlıklı olur. Diskinizi ve kayıt edilecek klasörü gösterdikten sonra next diyoruz.

Seçtiğimiz D diskinde Movie Trailers klasörü altında $ Recycle.Bin adı altında klasor oluşturup istediğimiz alanı kurtarıp kaydediyor. Kurtarmak istediğimiz ve işaretlediğimiz 2.jpg ise klasörde yerini alıyor. Resmimiz başarıyla kurtarıldı.
 
 

EasyRecovery Professional 6.10

Son Güncelleme: Perşembe, 17 Şubat 2011 05:57
 

Son Yorumlar